Vojna a mier

Román sa začína v júli 1805 v Petrohrade, na soaré, ktorú organizovala Anna Pavlovna Schererová – čarodejníčka a dôverčivá dcéra cisárovnej Márie Feodorovovej. Mnohé z hlavných postáv sa dostávajú do salónu. Pierre Bezukhov je nelegitímny syn bohatého šľachtica, ktorý zomrel. Pierre sa chystá zapájať do boja za jeho dedičstvo. Vzdelaný v zahraničí na náklady jeho otca po smrti svojej matky, je Pierre milý, ale sociálne nepríjemný a ťažko sa integruje do spoločnosti v Petrohrade. Je známe každému na soaré, že Pierre je najobľúbenejším otcovým synom zo všetkých nelegitímnych potomkov – limpiar alfombras con vaporeta.

Taktiež navštevuje soaré Pierreho priateľ, princ Andrej Nikolayevich Bolkonský. Je rozčarovaný Petrohradskou spoločnosťou a manželským životom, cíti, že jeho žena je prázdna a povrchná a rozhodne sa, že sa v nadchádzajúcej vojne proti Napoleonovi stane pomocníkom princa Mikhaila Ilarionoviča Kutuzova.

Sprisahanie sa presúva do Moskvy, bývalého ruského hlavného mesta, ktoré kontrastuje s jeho provinciálnymi, viac ruskými cestami k celej európskej petrohradskej spoločnosti. Rodina Rostov je predstavená. Gróf Ilya Andrejevič Rostov a grófka Natalya Rostová sú láskyplným párom, ale navždy sa obávajú svojich neusporiadaných financií. Majú štyri deti. Tridsaťročná Natasha verí v lásku k Borisovi Drubetskému, mladému mužovi, ktorý sa chystá vstúpiť do armády ako dôstojník como quitar la grasa de la cocina.

V dedinke Bolkonsky, princ Andrej odchádza na vojnu a opúšťa svoju vystrašenú, tehotnú ženu so svojim excentrickým otcom princom Nikolajom Andrejevičom a zbožnou sestrou Máriou, ktorá odmieta zobrať si syna bohatého aristokrata na účet jej oddanosti otcovi.
Druhá časť sa otvára s opismi blížiacich sa rusko-francúzskych vojnových príprav. Bitka u Slavkova je hlavnou udalosťou v knihe. Keď sa bitka chystá začať, princ Andrej si myslí, že približujúci sa deň bude čoskoro u konca a bitka vyhraná. Neskôr v bitke však Andrej padá do nepriateľských rúk a dokonca sa stretne s jeho hrdinom, Napoleonom.

Druhá kniha začína Nikolajom Rostovom, ktorý sa krátko vrátil na dovolenku do Moskvy sprevádzaný jeho kamarátom Denisovom, dôstojníkom z Pavlogradského pluku. Nataša sa rozkvitla do krásnej mladé dievčiny. Denisov sa do nej zamiluje, navrhuje manželstvo, ale je odmietnutý. Hoci jeho matka prosí s Nikolajom, aby sa oženil s bohatou dedičkou, aby zachránil rodinu pred jej strašnými finančnými úzkosťami, Nikolaj odmieta.

Pierre Bezukhov, keď nakoniec obdržal svoje obrovské dedičstvo, sa zrazu zmení z mladého človeka na najvyhľadávanejšieho mládenca v Ruskej ríši. Napriek tomu, že vie, že je to zlé, je presvedčený o manželstve s krásnou a nemorálnou dcérou princa. Vo svojom morálnom a duchovnom zmätku sa Pierre pripojí k slobodomurárom. Veľa z knihy zaberá boj s jeho vášňami a jeho duchovnými konfliktmi. Opúšťa svoje bývalé bezstarostné správanie a vstupuje do filozofického hľadania, ktoré je osobitné pre Tolstého: ako by sme mali žiť morálny život v eticky nedokonalom svete? Táto otázka neustále vyrušuje Pierra. Pokúša sa oslobodiť svojich poddaných, ale v konečnom dôsledku nedosahuje nijaký úspech. Princ Andrej sa nevráti do armády, ale zostáva na jeho pozemku a pracuje na projekte, ktorý by kodifikoval vojenské správanie na riešenie problémov dezorganizácie zodpovednej za straty na ruskej strane, Pierre ho navštívi a prináša nové otázky: kde je Boh v tomto amorálnom svete? Princ Andrei cíti nutkané vziať svoje nové vojenské názory do Petrohradu, naivne očakáva, že ovplyvnia buď samotného cisára, alebo tých blízkych k nemu.